Podnikateľský účet. Výhody a nevýhody

 

Nie každý podnikateľ potrebuje na podnikanie podnikateľský účet. V prípade zriadenia účtu pre právnickú osobu, nie je veľmi na výber. Banky na tento účel majú špeciálne podnikateľské účty. V prípade živnostníka alebo slobodného povolania je možnosť voľby.

 

Podnikateľský účet sa zo zákona nevyžaduje

Ak začnete podnikať alebo si len na daňovom úrade vybavíte daňové identifikačné číslo, nemáte povinnosť využívať podnikateľský účet. Stačí ak budete používať aj svoj súkromný účet. V minulosti bolo potrebné tento účet nahlásiť na daňový úrad. Táto povinnosť mnohým podnikateľom nebola príjemná a oznamovať súkromný účet Finančnej správe nechceli. Avšak od roku 2020 už nemusíte oznamovať daňovému úradu svoje číslo účtu, na ktorom máte sústredené svoje príjmy zo živnosti. Preto sa vytvára viac možností využívať aj na podnikanie svoj súkromný účet.

 

Účet je lepšie mať iný, ale nemusí byť podnikateľský

Pre každého podnikateľa je výhodné mať vlastný účet určený na podnikanie. Ten však nemusí byť nutne podnikateľský. Banky ponúkajú pre podnikateľov účty, ktoré sú cenovo drahšie ako tie pre bežných ľudí. Ak ste ako živnostník, môžete využívať svoj súkromný účet a na podnikanie iný účet, ktorý však môže byť určený pre fyzické osoby. Prípadne môžete využívať aj účet zadarmo. Oddeliť si súkromný a podnikateľský účet má svoje výhody, aj keď to nie je povinné. Tou najväčšou je prehľad vo výdavkoch a príjmoch. Nebudú sa vám tak pri prípadnej kontrole z daňového úradu pliesť súkromné a firemné transakcie.

 

Viacero funkcií pri podnikateľskom účte

Pri rozhodovaní sa pre podnikateľský účet si dobre premyslite, čo všetko budete v rámci podnikania potrebovať. Poplatky za vedenie súkromných účtov sú síce lacnejšie, prípadne môžete mať účet zdarma, ale majú obvykle vyššie poplatky za pohyby na účte, pohyby sú limitované na nižšie sumy a ďalšie poplatky môžu vzniknúť pri cezhraničných platbách, či pri väčšom množstve operácií.

 

Preto je veľmi dôležité vedieť, aké operácie budete potrebovať. Ak sa príliš nelíšia od potrieb súkromného užívateľa, môže byť alternatívou využívanie súkromného účtu. Ak budete mať pohybov veľa, je lepšie si zriadiť účet podnikateľský.

 

Podnikateľský účet ako výdavok

Poplatky za podnikateľské účty sú síce vyššie, ako pri účtoch bežných, ale výhodou je, že si ich môžete plne premietnuť do nákladov. V prípade podnikateľského účtu môže ísť o viac ako 100 eur, ktoré sa už v nákladoch prejavia.

 

Výhodnejší úver

Pri podnikateľskom účte máte ako podnikateľ výhodnejšiu možnosť získať úverové financovanie. Na základe obratov môže banka ponúknuť živnostníkovi úverové produkty, ktoré mu môžu pomôcť v jeho podnikaní a nemusí ich dokladovať. Ak používate súkromný účet, samozrejme, že úver nemôžete následne čerpať na rozvoj podnikania. Aj táto výhoda biznis účtov môže byť pre niektorých podnikateľov dôležitá.